Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem?

2018-03-23

Podczas uprawiania sportu, niezależnie od jego dziedziny, nie wolno zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. To samo tyczy się jazdy rowerem. Wiele osób zaniedbuje bezpieczeństwo podczas jazdy rekreacyjnej, co jest zachowaniem skrajnie lekkomyślnym i może prowadzić do urazów. Jak odpowiednio zabezpieczyć się podczas jazdy rowerowej?

Ochraniacze i kaski rowerowe


Podczas jazdy na rowerze zdarzają się upadki i to nie tylko w przypadku dzieci. Jazda po nierównym podłożu lub chociażby najechanie jednym z kół na krawężnik może skończyć się utratą kontroli nad rowerem i w efekcie upadkiem. Aby mieć pewność, że w razie wywrócenia się jedyną szkodą będą zadrapania, najlepiej używać kasków rowerowych i ochraniaczy na kolana i łokcie. Kask skutecznie chroni przed urazem podczas upadku na głowę, a ochraniacze nie tylko zmniejszają ryzyko zadrapań, ale również stłuczeń, a nawet złamań.

Niedoceniana ochrona oczu


Każdy kto choć od czasu do czasu decyduje się na jazdę rowerem, z pewnością zdaje sobie sprawę, jak łatwo o zaprószenie oczu. Wystarczy lecący na drodze owad lub drobina pyłu czy piasku, aby wywołać ból i dyskomfort w gałce ocznej. Jednak jest to zjawisko bardziej niebezpieczne, niż może nam się wydawać. Chwilowe upośledzenie zmysłu wzroku wystarczy, by zboczyć z drogi i wpaść pod samochód lub na przechodnia. Aby chronić oczy przed zaprószeniem, stosuje się specjalne okulary rowerowe, które skutecznie rozwiązują ten problem.