Kurtki softshell, jako element ekwipunku turysty

2018-04-04

Wycieczka w góry bez odpowiedniego przygotowania jest praktycznie niemożliwa, jeżeli w grę wchodzi coś więcej, niż spokojny spacer po Krupówkach. Oprócz pozytywnego nastawienia, trzeba zabrać ze sobą plecak, a w nim znaleźć się musi kurtka softshell i nie tylko.

Ekwipunek turysty górskiego

Bez niego nie powinno się nawet myśleć o wyruszeniu na szlak. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiego ekwipunku. Przede wszystkim w plecaku każdego turysty powinny się znaleźć:

-woda,

-telefon komórkowy z power bankiem,

-mapa

-żywność

-odzież na zmianę.

To podstawowy zestaw, jaki powinien znaleźć się w plecaku. Warto również jednak pamiętać o takich rzeczach, jak:

-apteczka (a w niej: gaza jałowa, bandaż zwykły i elastyczny, chusta trójkątna, plastry, woda utleniona, rękawiczki jednorazowe itd.),

-rękawiczki ochronne bez palców,

-czapka,

-kilka metrów sznurka.

Kurtki softshell - co to takiego ?

Mówiąc o odzieży potrzebnej na wycieczki w góry, mamy na myśli odzież specjalistyczną. To znaczy funkcjonalną, która pełni określone zadania. W górach te zadania sprowadzają się do zapewnienia ciepła i uchronienia przed wiatrem i deszczem. Kurtki softshell zapewniają taką ochronę, jednocześnie charakteryzując się komfortem noszenia. Równie ważne są oczywiście odpowiednie buty trekkingowe oraz spodnie (najlepiej z odpinanymi nogawkami).

Czym są kurtki softshell? Są to kurtki, wykonane z tkaniny, której zadaniem jest ochrona przed wiatrem. Komfort użytkowania takich kurtek wynika natomiast z wysokiej oddychalności, którą się cechują. W zależności od potrzeb, kurtki softshell mają polarową wyściółkę, zapewniającą ciepło lub też są cienkie.

Warto wspomnieć, iż kurtki softshell nie są w pełni wodoodporne, gdyż mają spełniać funkcje ochronne przed wychładzającym wiatrem, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Wprawdzie kurtki są impregnowane, co pozwala w niewielkim stopniu chronić przed wilgocią, jednakże warto do plecaka spakować dodatkowo płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową.